Szkoła Podstawowa w Niedźwiadzie

Wycieczka do Krakowa i Wieliczki 2017

W dniach 10- 11 października 2017 roku uczniowie ze szkoły Podstawowej w Niedźwiadzie uczestniczyli w wycieczce  szkolnej do Krakowa. Kraków zwiedzany był szlakiem Wyspiańskiego. Trasa wycieczki obejmowała:

-ulicę Floriańską wraz ze słynnym Barbakanem

-Kościół św. Franciszka

-Kościół Na Skałce

-rynek Starego Miasta

-Sukiennice

-Ratusz

-pomnik Adama Mickiewicza

-Kościół Mariacki

-Wawel

-Kazimierz -dzielnicę Żydowską

Pierwszego dnia po przyjeździe do Krakowa udaliśmy się zwiedzać Wawel.

Niezapomniane wrażenie wywarły na uczniach  groby Królów Polskich i wielkich Polaków Prezydenta Lecha Kaczyńskiego wraz z małżonką znajdujące się w Katedrze na Wawelu oraz dziedziniec i posąg Smoka Wawelskiego.

Z Wawelu udaliśmy się zabytkowymi ulicami Krakowa do Kościoła na Skałce, gdzie

znajdują się nagrobki wielu znanych polskich artystów.

Kolejnym etapem był Kazimierz, który jest miejscem niezwykłe bogatym kulturowo, co można zauważyć podczas jego zwiedzania. Oryginalna architektura oraz kultura tego miejsca wyróżnia się a tle wielu innych Polskich zabytków. To właśnie tutaj zamieszkiwali

najsłynniejsi żydowscy uczeni oraz artyści, tacy jak malarze, muzycy czy poeci. Kazimierz charakteryzuje się również historycznymi i nieczęsto spotykanymi w Polsce żydowskimi knajpkami z wyśmienitymi specjałami, robionymi wedle starych żydowskich receptur, to także miejsce gdzie znajdują się ciekawe galerie, gotyckie kościoły oraz synagogi.

Następnie udaliśmy się na obiadokolacje i nocleg do hostelu Atlantis

 

W drugim dniu pierwszym punktem programu naszej wycieczki było zwiedzanie Rynku Starego Miasta. Rynek ten słusznie słynie w Europie ze swego uroku. Jest to wyjątkowe miejsce, które brało udział w wielu historycznych wydarzeniach. Niezmiennymi od lat symbolami Krakowa, są Kościół Mariacki, renesansowe Sukiennice, Ratusz, pomnik Adama Mickiewicza, Kościół św. Wojciecha Dzieci zapoznały się z ciekawymi historiami, związanymi ze zwiedzanymi miejscami. Poza obiektami natury martwej i przyrody miały okazję być pod oknem papieskim, a także wysłuchać hejnału, po zakończeniu którego z radością i podziękowaniem pomachały hejnaliście.

Następnie  pojechaliśmy do Wieliczki, gdzie wraz z przewodnikiem zeszliśmy na 385 metrów. Wieliczka okazała się miejscem pełnym tajemnic. Poznaliśmy najstarsze metody wydobywania soli. Spacerując podziemnymi korytarzami uczestnicy podziwiali komory, kaplice, podziemne jezioro oraz rekonstrukcję starych urządzeń służących do wydobywania soli. Na uczestnikach największe wrażenie wywarła Kaplica Św. Kingi z żyrandolami z solnych kryształów i rzeźbami wykonanymi przez górników.

Wycieczka wzbogaciła wiedzę dzieci o Krakowie, dostarczyła ciekawych wrażeń i z pewnością będą miały co wspominać.

Niestety wszystko co dobre, kiedyś się kończy. Z żalem żegnaliśmy Kraków, który odcisnął w naszych sercach swój ślad.