Szkoła Podstawowa w Niedźwiadzie

Nikotynizm

“Najlepiej w ogóle nie zaczynać!”

Każdego roku palenie zabija 5 milionów ludzi na świecie (co 7 sekund jedna osoba). Ich trumny ustawiane jedna obok drugiej utworzyłyby odcinek równe drodze z Londynu do Bangkoku. Większość, zaczynając palić jako nastolatki skraca sobie życie o 15-20 lat.

Uzależnienie od nikotyny można porównać do uzależnienia od heroiny. Objawy głodu nikotynowego:

  • uczucie niepokoju
  • nerwowość
  • ochota na jedzenie
  • zły nastrój
  • trudności z zasypianiem
  • bóle głowy
  • depresja
  • stany lękowe
  • problemy z koncentracją
  • spadek tętna

Nikotyna obecna w organizmie powoduje:

  • przyspieszenie oddechu
  • przyspieszenie pracy serca
  • uwalnianie “hormonów szczęścia” - adrenaliny, dopaminy (dzięki nim odczuwalna jest poprawa nastroju, co przyczynia się do uzależnienia)

10 powodów dla których nie warto zaczynać a warto rzucić

  1. Oszczędność
  2. Zdrowie
  3. Uroda
  4. Odczuwanie smaku
  5. Odczuwanie zapachu
  6. Wolność
  7. Odpowiedzialność za innych
  8. Oszczędność czasu
  9. Lepszy seks
  10. Silniejszy oddech

Jak palenie niszczy organizm

PŁUCA - to organ, który palenie niszczczy najbardziej. Ogranicza ich pojemność i prowadzi do powstawania komórek rakowych a także częstych infekcji.

SERCE - powoduje przyśpieszony rozwój miażdżycy w tętnicach, co skutkuje zwiększeniem ryzyka zawału serca czy udaru mózgu.

SKÓRA - palenie przyśpiesza starzenie się i spadek elastyczności skóry, przez co tworzą się zmarszczki a cera staje się poszarzała.

ŻOŁĄDEK - wzrasta ryzyko wystąpienia wrzodów żołądka czy zapalenia dwunastnicy.

ORGANY PŁCIOWE - u mężczyzn: zaburzenie potencji, u kobiet: zaburzenie cyklu menstruacyjnego, bezpłodność.

OCZY - palenie ma wpływ na szybszy rozwój zaćmy, prowadzi do ślepoty.

NERKI - zwiększa ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych.

W trakcie palenia papierosa wytwarza się wiele trucizn. Dym papierosowy składa się z 4000 związków chemicznych, z czego 40 to substancje rakotwórcze.

Palenie a uroda

Palacze w wieku 40 lat wyglądają na niemal 20 lat więcej - to jeden ze skutków niedotlenia spowodowanego paleniem papierosów. Co więcej palenie powoduje powoduje osłabienie stanu dziąseł, żółknięcie zębów i nieświeży oddech. Od dymu śmierdzą włosy, ubrania i skóra.

Palenie a jazda samochodem

Palenie czy czynności takie jak szukanie papierosów, zapałek/zapalniczki, zapalanie papierosa czy strząsanie popiołu powodują spadek koncentracji kierowcy.

Pomyśl! Samochód jadący z prędkością 50 km/h w ciągu 1 s przebywa 14 m. Ile metrów przebędzie kierowca w czasie kilku sekund schylania się po upuszczoną paczkę papierosów?

Ponadto niedopałek papierosa może być przyczyną pożaru, nie tylko w samochodziem, ale i miejscu pracy czy domu.

Papieros i rynek pracy

Palacz to strata dla pracodawcy - wypalenie jednego papierosa to około 10 min przerwy w pracy, więc wypalenie sześciu papierosów to już godzina przerwy. Ponadto palacze muszą liczyć się z kosztami leczenia, zwolnienia lekarskiego, pobytu w szpitalu. Palenie ma też wpływ na wzrost liczby wypadków przy pracy.

Palący autorytet

Palacz w rodzinie znacząco szkodzi nie tylko sobie, ale i bliskim. Dzieci palaczy częściej sięgają po papierosy, natomiast noworodki matek mają palących mają niską wagę urodzeniową (o 200-300g za małą) oraz mają objawy głodu nikotynowego (są płaczliwe, niespokojne, gorzej śpią). Należy pamiętać, że członkowie rodziny będący w roli biernych palaczy są znacznie bardziej narażeni na szkodliwe działanie niefiltrowanego dymu tytoniowego.

Palenie a ciąża

Palenie zwiększa ryzyko poronienia i komplikacji po porodzie, ryzyko wad wrodzonych oraz spowolnienia wzrostu a także śmierci łóżeczkowej. Może być przyczyną spadku odporności dziecka czy obniżenie jakości mleka matki (obniża o 30% zawartość witaminy C).

Drogi nałóg

Papierosy nie są tanim towarem - jedna ich paczka to około 15zł. Zakładając, że przeciętny palacz wypala jedną paczkę na dobę, w ciągu roku wypala on ponad 5 tysięcy złotych! Jeśli doliczyć do tego koszty leczenia i ryzyko pożaru, cena śmierdzącego nałogu okazuje się bardzo wysoka.

Palenie to choroba

Palenie papierosów to psychiczne i fizyczne uzależnienie, pozbawiające nas zdrowia, pieniędzy i czasu. Jak “rzucić” palenie? Jest kilka sposobów.

nowoczesna farmakologia oferuje coraz to więcej możliwości leczenia zespołu uzależnienia od tytoniu i łagodzenia objawów odstawienia papierosów. Dobór najbardziej metody powinien być wspólną decyzją pacjenta i lekarza (nikotynowa terapia zastępcza - gumy do rzucia, plasty, spray do do nosa, inhalator, tabletki).

Chcesz rzucić palenie? Skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym lub skorzystaj z Telefoniczne Porani Pomocy Palącym - 0-801 108 108!